Dūmų ir šilumos ištraukiamosios ventiliacijos įtaisai EUROLUX tipo, BTMEKO tipo ir MAXILUX tipo skirti ištraukti dūmus ir karštį iš gaisro apimtų patalpų.
UAB „Keraplast“ gaminami dūmų ir šilumos ištraukiamosios ventiliacijos įtaisai yra išbandyti Europos Sąjungos notifikuotos laboratorijos ir atitinka LST EN 12101-2 standarto keliamus reikalavimus bei yra paženklinti CE ženklu, kas suteikia teisę realizuoti šiuos gaminius ES šalių narių rinkose, bei Ukrainos rinkose.
Tinkamai suprojektuoti ir sumontuoti dūmų šalinimo stoglangiai gaisro metu atlieka šias funkcijas:
- iš žemutinės patalpos dalies pašalina dūmus ir nuodingas dujas,
- palengvina evakuaciją bei gelbėjimo veiksmus,
- užtikrina pastato konstrukcijų ir įrangos saugą,
- sumažina tarpinius gaisro nuostolius dėl išsiskiriančių dūmų ir karštų dujų.
Normaliomis pastatų eksploatavimo sąlygomis liukai atlieka stogo švieslangių funkciją, o papildomai įrengus juose elektrinius atidarymo mechanizmus natūralaus vėdinimo funkciją.
Pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančias Priešgaisrinės Apsaugos ir Gelbėjimo Departamento prie Vidaus Reikalų Ministerijos “Dūmų ir šilumos valdymo sistemų projektavimo ir įrengimo taisykles”, statiniuose naudojami dūmų ir šilumos natūralaus ištraukiamojo ventiliacijos įtaisai turi būti parenkami įvertinus aplinkos, kurioje bus naudojami, sąlygas, bet ne žemesnės kaip B300 atsparumo karščiui klasės. UAB „Keraplast“ gaminami dūmų ir šilumos ištraukiamosios ventiliacijos įtaisai Orivent01, Orivent23, EuroLUX ir MAXILUX yra pilnai atitinkantys šiuos reikalavimus.
Dūmų šalinimo liukai EUROLUX ir BTMEKO tipo
Dūmų šalinimo liukų varstomą segmentą sudaro: rėmas ir kupolas. Rėmas gaminamas iš PVC arba aliuminio profilių, o kupolas iš akrilo plastiko.
Dūmų šalinimo liukų konstrukcija
Pagrindas
Dūmų šalinimo liukų pagrindas gali būti gaminamas
- a) cinkuotos plieno skardos, kurios storis bent 1.2mm, arba aliuminio skardos, kurios storis bent 2.0mm (pagrindus būtina papildomai apšiltinti mineralinės vatos, polistireno putų ar kitos termoizoliacinės medžiagos sluoksniu, kurio storis bent 40mm). Plieno ir aliuminio pagrindai gaminami: įžambūs (aukštis 350 arba 500mm) arba tiesūs (aukštis 350 arba 500mm). Klientui pageidaujant gaminami 300-750 mm aukščio pagrindai. Pagrindų kampuose yra specialios įpjovos, kurios (sumontavus ir apdorojus pagrindą) leidžia patogiai sumontuoti vadinamą „sukabinimo“ rėmą iš PVC. Pagrindų šilumos laidumo koeficientas yra apie 1.0 W/m2K (kai pagrindas apšiltinamas 40mm storio mineralinės vatos sluoksniu);
- b) iš poliesterio laminato, sutvirtinto stiklo pluoštu. Tarp laminto sluoksnių dedamas nedegių poliuretano putų sluoksnis, kurio storis 20mm. Pagrindai gaminami įžambūs (aukštis 150, 300 arba 500mm) arba tiesūs (aukštis 150, 300 arba 500mm). Taip pat yra galimybė pagaminti pagrindus su apatine mova, pritaikyta prie banguotų ir trapecinių stogo skardų parametrų. Pagrindų šilumos laidumo koeficientas yra apie 0.95 W/m2K
Pastaba: Naudojant skardinius arba aliumininius pagrindus turi būti sumontuoti konstrukciniai sustiprinimai pagal angų perimetrus.
Varstomas segmentas
Dūmų šalinimo liukų varstomą segmentą sudaro: rėmas ir kupolas. Rėmas gaminamas iš PVC arba aliuminio profilių, o kupolas iš akrilo plastiko arba vientiso polikarbonato (pasižyminčio didesniu atsparumu smūgiams) bei kamerinio polikarbonato plokštės. Akrilo kupolai taip pat gaminami HEATSTOP versijos (toks kupolas atspindi infraraudonuosius spindulius). Pagal formą kupolai skirstomi į: išgaubtus (PMMA) ir plokščius (PC). Akriliniai (PMMA) kupolai gaminami: vieno, dviejų arba trijų sluoksnių, matiniai arba skaidrūs (specialiai užsakant ir kitų spalvų). Kiti kupolo sluoksniai per visą perimetrą turi tarpiklius, kurie saugo, kad į vidų nepatektų teršalai iš oro. Polikarbonatiniai (PC) kupolai gaminami iš 10–25mm storio kamerinio polikarbonato plokštės, matiniai arba skaidrūs. Taip pat pagal užsakymą galimi kombinuoti kupolai iš vieno arba dviejų sluoksnių akrilinio kupolo (PMMA) su integruota 10–25mm kamerinio polikarbonato plokšte (PC). PVC/aliuminio rėmas taip pat per visą perimetrą apsaugotas tarpikliais, todėl vanduo nepatenka į liuko vidų. Kupolai prie rėmo tvirtinami sraigtais (per distancines įvores), sumontavus tvirtinami slepiamieji gaubteliai.
Valdymo sistemos charakteristika
Elektrinė 24V dūmų šalinimo sistema susideda iš keliu, tarpusavyje suderintu prietaisų, kurie gaisro metu leidžia automatiškai arba rankiniu būdu atidaryti dūmų liukus. Pagrindinis elektrinės sistemos valdymo prietaisu yra neaptarnaujama valdymo centralė maitinama 220V srove (aprupinta 24V DC ikrovėju), kuriai (gaisro atvėju) siunčiamas elektros signalas. Elektros impulsas gaunamas centralės yra siunciamas dūmų detektorių ar temperatūrinių jutiklių, o taip pat gali būti siunčiamas rankiniu būdu, paspaudžiant dūmų migtuką. Suveikus valdymo centralei automatiškai suveikia elektriniai mechanizmai, kurie atidaro dūmų liukus. Kiekviena valdymo centralė yra aprupinta akumuliatoriais, kurie palaiko centralės avarinį matinimą per 72 valandas.
Elektriniai 24V servovarikliai (pavaros)
Elektriniai servovarikliai gaminami stačiakampio formos ir stūmoklio išstūmimo ilgio, parenkamo individualiai pagal dūmų nutraukimo liukų geometrinių dydžių. Elektriniai servovarikliai tvirtinami prie specialios konsolės, kuri leidžia atidaryti dūmų liuką min. 140° kampu. Prie šių jungių atvedami elektriniai instaliacijos laidai. Viršutinėje servovariklio dalyje yra akytas sraigtavaržtis, kuris leidžia servovariklį tvirtinti prie kablinės velkės. Šis varžtas gali būti šiek tiek išstumiamas, kas ypač svarbu montuojant liuką.
Co2 valdymo sistemos charakteristika
Liukuose įrengta autonomine pneumatinė dūmų šalinimo sistema, kuri kilus gaisrui leidžia liukus atidaryti ne mažiau kaip 140 ° kampu. Dūmų šalinimo autonominės pneumatinės sistemos veikimo principas grindžiamas anglies dioksido (CO2) kinetine energija, sukaupto apie 30 barų slėgio patrone, kurio talpa: 20, 40, 75, 120, 150, 300 arba 500 gramų. Patronas įdėtas terminiame paleidiklyje, kuris tvirtinamas prie liuko pagrindo (automatinis valdymas), arba pavojaus dėžutėje (rankinis valdymas). Automatinio valdymo atveju dūmų šalinimo liukus (kiekvieną atskirai) atidaro terminis paleidiklis, sumontuotas ant pagrindo šono arba ant liuko apatinio stovo. Terminis paleidiklis turi lydųjį saugiklį, nuo 20 iki 75g masės CO2 patroną (priklausomai nuo liuko dydžio) ir mechanizmą su adata, kuri pramuša patrono apvalkalą. Kilus gaisrui, dūmų šalinimo liukus atidaro lydusis saugiklis, kuris trūkdamas 68-72ºC (raudonas) arba 88-93ºC (žalias) temperatūroje paleidžia terminio paleidiklio adatą, kuri pramuša CO2 patrono apvalkalą ir išlaisvina ten sukauptas dujas. Išlaisvintas anglies dioksidas pneumatine sistema juda į servovariklį, esantį po liuku, išstumia servovariklio stūmoklį ir jį užfiksuoja kraštutinėje (labiausia išsikišusioje) padėtyje.
Pneumatinio veikimo pavaros (servovarikliai)
Pneumatiniai servovarikliai gaminami 50 arba 63mm skersmens ritinio formos ir stūmoklio išstūmimo ilgio, parenkamo individualiai pagal dūmų nutraukimo liukų geometrinių dydžių. Pneumatiniai servovarikliai tvirtinami prie žirklinio stovo kampinėmis jungėmis. Prie šių jungių atvedami pneumatinės instaliacijos laidai. Viršutinėje servovariklio dalyje yra akytas sraigtavaržtis, kuris leidžia servovariklį tvirtinti prie kablinės velkės. Šis varžtas gali būti šiek tiek išstumiamas, kas ypač svarbu montuojant liuką.
Automatinis liukų atidarymas temperatūros saugikliu
Kilus gaisrui patalpose staiga pakyla temperatūra. Kai palei dūmų šalinimo liukus temperatūra pakyla iki 68-70ºC ar 88-92ºC (priklausomai nuo naudojamo temperatūros saugiklio), saugiklis trūksta ir paleidžia CO2 patroną pramušantį mechanizmą. Automatiškai išlaisvinamas suslėgtas CO2. Išlaisvintos dujos pneumatine sistema pasiekia servovariklį ir išstumia stūmoklį. Toliau atidaromas liukas (mažiausia 140º), o servovariklis užfiksuojamas kraštutinėje padėtyje.
Dūmų šalinimo liukai šviesolaidžiuose MAXILUX tipo
Jeigu projektuojant stogą numatyta cechus papildomai apšviesti šviesolaidžiais ir sumontuoti dūmtraukius, reikėtų (pirmiausia ekonominiais sumetimais) šviesolaidžiuose įrengti dūmtraukių liukus.
Mūsų firmos siūlomi šviesolaidžių dūmų šalinimo liukai yra šių dydžių:
nuo 100 x 100 cm iki 200 x 200cm.
ir gali keistis kas 10cm. pvz.( 120 x 160cm, 160 x 200cm.)
Jiems pagaminti dažniausiai naudojamos polikarbonato kamerinės plokštės, kurių storis 10, 16 ir 20 mm, pieno spalvos ar skaidrias. Būtina pabrėžti, kad šios plokštės priskiriamos sunkiai degioms, savaime gestančioms ar storesnių plokščių (16, 20 mm) atveju – neplatinančioms ugnies.
Atidarymas
Natūraliai ventiliacijai ir dūmų šalinimui konstrukcijose įrengia atidaromus elementus.
Jų kiekis apskaičiuojamas atsižvelgiant į vėdinimo arba dūmų šalinimo plotą, o atidaroma elektrinėmis ir pneumatinėmis atidarymo sistemomis.